Ana Sayfa / Piraziz / Ekonomik Durum

Ekonomik Durum

İlçemizin arazi yapısı engebeli bir yapıya sahip olduğundan Makinalı tarıma pek elverişli değildir. Bu nedenle aile tipi sebzecilik yapılmaktadır.

İlçe ekonomisinde Fındıkçılık önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında sahildeki yerleşim yerinde az da olsa balıkçılık, köylerimizde ise mısır, sebzecilik ve meyvecilikle uğraşılmaktadır. Meyvecilikte en fazla Piraziz Elması yetiştirilir. Son zamanlarda arıcılıkta yapılmaktadır.

İlçeye yakın köylerde Doğuda Bulancak ilçe sınırı Domuz deresi, Batıda Ordu İl sınırında Abdal deresi ve Kuzeyde 10 metre rakımdan başlayıp Güneyde 350 metre rakım kadar olan sahada Mikro klima etkisi altında 100 yıldan fazladır yetiştirilen Piraziz Elması İlçe ekonomisine önemli katkı sağlamıştır.

Piyasada satışının yapıldığını kanıtlayan tarihsel geçmişi, 1936-1947 lı yıllarda Mısır ve Suriye İhraç olmuş ve İyi tutulmuştur. Olması (Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsü Dergisi.S.53 Yıl 1947)

Piraziz ilçesinin, Piraziz Köyü merkezli yetiştirilen Piraziz Elmasının Halk arasında şeker hastalığına iyi geldiğine inanılması Çevre İl ve ilçelerde oturan Tüketiciler tarafından İlçe halk Pazarda aranır hale gelmiştir.

Piraziz İlçesi, Piraziz Köyü, Piraziz Türbesi ve Piraziz Elması gibi 4 tane ismin bir arada anılıyor olması Piraziz İlçesinin Piraziz Elması ile birlikte Bölgede Markalaşmasına olumlu katkı sağlamıştır.

Fındığın vatanı hakkında bir çok görüş ileri sürülmüşsede Doğudan geldiği görüşü ağır basmaktadır. Orta Asya’ya ait Türk Efsanelerinde fındığa yer verilmiştir.Çeşitli kaynakların ifade ettiğine göre vatanı, Giresun sayılmaktadır. Piraziz İlçesinde yaklaşık olarak %80 tombul, %10 kara, %5 sivri ve %5 diğer fındık çeşitleri yetiştirilmektedir.

İlçenin yeryüzü şekilleri bakımından tarımcılık alette değilde, insan gücüne dayanan bel ve çapa denilen aletle yapılmaktadır. Merkezine bağlı köylerimizde az da olsa büyük ve küçük baş hayvan besiciliği de görülür.

İlçemizde 2 adet fındık kırma fabrikaları ile fiskobirlik mevcuttur. Ayrıca ilçemizde 5 adet su değirmeni mevcut olup, İlçe halkına hizmet etmektedir.

İlçemizde ekonominin yükselmesi yönünden büyük bir yeri olan ProGıda Anonim Şirketi Yabancı sermayedir. Genel Müdürlüğü İstanbulda olup İlçemizde Şubesi bulunmaktadır.Rİ-KAR (Eski Adı : DizdarOğlu) fındık Kırma fabrika iş yeri ortaklardan oluşmuştur.İlçemizde çalışmasını sürdüren Pro-Gıda iç fındığı doğrudan kalibre yaparak,  kavurarak, yurt dışına ihraç etmektedir.500 kadar işçi çalışmaktadır.

 

Scroll To Top